Kirjaudu sisään

Keskustelut

Kysy asiantuntijalta

Muut keskustelut

Laki tänava tehnoülevaatus (sissesõit territooriumile, kus töötame, asub Laki 11A vastas Tallinnas) alustas oma tööd aprillis 2002. Autode kontrollimisega olen ise tegelenud 10 aastat. Olen valmis vastama Teie küsimustele, mis puudutavad sõiduautode ja kuni 3,5t täismassiga veoautode tehnoülevaatust ja sellega seonduvat.

Tean, et tehnoülevaatust puudutavat ei saa alati võtta üheselt kuna palju oleneb hetkesituatsioonist, probleemküsimuste kogumi suurusest ja seaduse tõlgendusoskusest. Kui probleemide lahendamisel leitakse kompromisse, siis ei tohi need seadusega vastuollu minna. Vaatamata sellele, et tuginen oma vastuses kehtivatele seadustele, ei saa igas olukorras võtta minu selgitusi kui absoluutset tõde. See tähendab, et minu infot ei tohi kasutada à la Mait Millert ütles, et nii on õigem.

Minu poolt juhitav Maitene OÜ on eraõiguslik juriidiline isik, kes on sõlminud halduslepingu ARK-ga. Mainitud leping annab õiguse teostada riiklikku järelvalvet, st mootorsõidukite ja nende haagiste tehnoülevaatust. Vaatamata sellele, et minu seisukohad ühtivad enamasti ARKi ametnike seisukohtadega, pean vajalikuks ära märkida, et Maitene OÜ ega mina isiklikult ei saa foorumites esindada Riiklikku Autoregistrikeskust, ametnikke ega nende seisukohti. Haldusleping ei näe ette sellist võimalust.

Mait Millert
Maitene OÜ tegevjuht
telefon 715 4246
www.maitene.ee

AIHE: LED TULED JA PESURID

17:53 06.08.2017
sean7
Led tuled ja pesurid
Tere

Kas tehase led lähi ja kaugtuledel on nõutud pesurid?
Hetkel lubab vw komplekteerida auto nii, saab valida led tuled aga pesurid peab juurde võtma.
20:27 06.08.2017
Mait Millert (Laki tänava tehnoülevaatus)
Re: Led tuled ja pesurid
Mina ei leia, et kehtiv määrus nõuaks valgusdioodide puhul pesurit. https://www.riigiteataja.ee/aktilisa/1240/7201/2016/MKM42_li
sa1_parand.pdf#

Kood 204. Lähi- ja kaugtulelatern, mille lambi valgusvoog ületab 2000 lm
2) alates 1. oktoobrist 2000. a esmaregistreeritud gaaslahenduslambiga M ja N kategooria sõidukil ja alates 10. juulist 2011. a esmaregistreeritud hõõglambiga, mille valgusvoog ületab 2000 lm, M ja N kategooria sõidukil, peab lähitulelaterna valgusvihu kõrguse reguleerimine, sõltuvalt kere asendist, toimuma automaatselt ja sõidukile peab olema paigaldatud laterna hajutiklaasi puhasti;
Ju siis on VW paremini varustatud euronõuetega.
10:06 10.01.2019
sss123456789 (rekisteröimätön)
Olles nüüd päris mitme erineva margi ja mudelitega kokku puutunud, siis laias laastus võib võtta, et 50-50 võimalusega, on led tuledega (tehasest, terve esituli) autol tuledepesurid puudu.
Sellist asja hakkasin märkama aastal 2017. Eks ülevaatusele jõuavad need autod 2020+

Ning siis on teine osa autosid, kes pakuvad led tuledega alati komplektis ka tulede pesureid. Seega võta nüüd kinni. Ju siis "disaini" tõttu mõnel lihtsalt ei pandagi neid.

Ning samuti märganud huvitavat fenomeni. Mõnel autol on nii halogeen kui xenon tule korral selline teema, et ei ole automaatset tulede kõrguse regulaatorit, kuid on tulede kõrguse rullik salongis, kuid puuduvad pesurid.
Ning sama asi, kuid on olemas automaatne kõrguse regulaator, kuid puuduvad pesurid.
Huvitav, kas see esitulede pesuri teema on vabamaks läinud ehk nö kes suvatseb pesureid külge panna, kes ei suvatse.

Ning samuti toodetakse autosid, millel pesurid puuduvad, kuid augud stanges koos peale kleebitud pesuri kattega on paigaldatud. Reaalselt seal taga düüsi ja voolikut klaasipesuvee paagini ei ole.

No minu kogemusel on pesurid asjalikud, sest vahepeal lendab niipalju soppa üles et esituled on paksu kultuurikihi all ja ainus võimalus teele valgust saada on tuled ära pesta (pesuritega).
Mul ühel autol tehase xenon tuled, puudub automaatne regull kuid on tulede regulli nupp salongis ning puuduvad ees tuledepesurid - vahepeal sõites on küll tunne, et süüta küünal - see näitab ka kaugemale kui esituled. Viimased lihtsalt soppa täis. LS päevas mõnikord 500km. Eks kui 4-15km päevas läbid ning eriti linnas, siis ükskõik kas need pesurid on või ei ole.

Aga ma ei leia mingit ametlikku kinnitust, miks autotootjad selliseid asju toodavad.
Hea näide on uus MB GLE. Pesurid puuduvad nii led kui xenon esitulede korral.
Samuti BMW uued mudelid. 4 seeria, 5seeria, X5, X3 jne nende valik. Mõnele loomulikult midagi peale led esitulede ei pakutagi.
Teine näide on Seat Leon led esituled - täis LED komplekt, kuid alati on pesurid olemas.
Opel Astra - halogeen+led= pole pesurit. Ainult LED esituled=pole pesurit.
Okei, EL nõue Xenonitel on, et peab olema pesurid, peab olema automaatne kõrguse regulaator. Sama asi meie riigi lemmik Toyotal.

Ning LED tuledel nõuded puuduvad EL-s. Huvitav, annavad veelgi rohkem luumeneid välja kui xenonid ja pesureid ei pea olema. Nagu led esituled ei määrduks?
11:33 10.01.2019
wigry
Tulepesurid pole ettenähtud mitte nähtavuse parandamiseks, vaid nii võimsate gaaslahendusega või halogeeniga lambid tekitavad nii metsikult kuumust et kui tuld ei pese, siis kärssaks läbi. Ehk nendel autodel on tuleklaas jahutuselemendiks ja mustus tulel hakkaks tule sees temperatuuri liigselt tõstma. Kuna aga LED tekitab palju vähem soojust, siis sellel läbipõlemise probleemi pole ning seega on tulepesurist saanud taas vaid mugavusvarustus.

Muokattu 10.1.19 11:35

13:12 10.01.2019
dopingudima (rekisteröimätön)
Ossa p*rse, wigry kirjutas enamvähem sama faktipõhist asja, kui et mingid magnetid aitavad kütusekulu vähendada :)
Pesurid ja nende kohustus ikka otseselt seotud sellega et ärahoida valesid peegeldusi, pesurid käivad lähitulede kohta. Kaugtulede kohta see pesurinõue ei käi.
13:41 10.01.2019
AntiOpel (rekisteröimätön)
Naisele HR-V´d käisime vaatamas, siis sel samuti olid LED-lähituled, aga mitte mingeid pesureid kuskil. Niiet küllap pole siis vaja.
14:08 10.01.2019
salvokas (rekisteröimätön)
volvo V50 ees tavalised halogeenid ja pesuri, sama mudelit olen näinud ilma pesuriteta, S80 ees bi-xenonid ja tule sees lisaks halogeen kaugtuli, pesurid ka olemas. Nüüd vist pannakse asju nagu jumal juhatab.
Xenon lambil vist ikka kohustus pesurid aga mida see annab, kui tuli eest sodine siis ei peegelda ta enam kuhugi.
14:16 10.01.2019
wigry
Täpsemalt käib asi siis Xenon lähitulede kohta, kus on eesmärgiks tõsi jah põhiliselt hoopis ereda valguse liigse hajumise vältimine. Kui lamp on veidi must siis hakkab see valgust hajutama ning vastutulijaid segama. Puhta lambi puhul on valgustatud ala selgelt piiritletud ja garanteeritud et vastutulijale silma ei paista.

Muokattu 10.1.19 14:23

17:40 10.01.2019
63amg (rekisteröimätön)
keegi ei saa mind sundida laternaid pesta sõidu ajal.pealegi ei pese ükski pesur puhtaks laternaid meie kliimas talvel,kui visatakse teedele hapet,mis sulatab asfalti üles
18:09 10.01.2019
...... (rekisteröimätön)
Ostsin mõni kuu tagasi naisele tutika kõrgeima varustustasemega B segmendi linnamaasturi, millel tehasest kõik led esituled, mingeid pesureid ei ole. Järelikult ei ole vaja, kuna tüübikinnitus olemas. Ilma selleta arvele võtta ei saa.
18:29 10.01.2019
k... (rekisteröimätön)
Ma pole pidanud raskeks iga 100 km järel kusagil laiemal kohal kinni pidada ja lumega tuled puhtaks pesta. talvel see võimalus olemas. Lisaks on autos külmumiskindel aknapihusti pudel. Musti tolmuga võimisiganes asjaga koos lambi klaase- nüüd plastik lapiga ka ei nühi.

dopingudima- mis wigri valesti ütles? Sa kata omal autol põlevad esituled kinni paariks tunniks no katsetuse mõttes või nii. Siis tule siia voorumisse tagasi ja küsi kust saab uusi tulesid. Miks siis lisatulede katteid ei või peal hoida kui pirn sees põleb? See on esimene hoiatus kasutusjuhendis! Või et hoiab ära valesid peegeldusi... see on sama kui magneteid bensiini toru peal kasutada.
18:47 10.01.2019
selgeltnägija valerka (rekisteröimätön)
k... (registreerimata) - no xenon ei tooda sittagi sooja, talvel peale pesu tuled jääs
19:07 10.01.2019
k... (rekisteröimätön)
Sel juhul peab küll aknapesuvesi jääd lahustav olema.
20:35 10.01.2019
dkw (rekisteröimätön)
Millerti kommentaaris ju kõik öeldud. Et kui üle 2000 luumeni siis peab olema pesur ja kui alla selle siis ei pea.
Nii lede kui xenone tehakse ju tänapäeval nii alla kui üle 2000lm.
ise ostaks ikka sellises millel ka pesurid. Siis näeb ka midagi pikal sõidul pimedal ajal.

20:49 10.01.2019
zzzzzzzzz..... (rekisteröimätön)
Eelmisele. Mina luumeneid mõõtma ei hakka, aga fakt on see, et su jutt on ebapädev. Minu autol on täisledid ja ka pesurid. Naise autol pesureid ei ole, aga valgus on selline, et puudub vajadus täistulesid kasutada. Mõlemad autod on uued ja valgustugevus võrdne, kuigi automargid väga erinevad.
21:11 10.01.2019
Lisan veel, et sõbral uus premiumklassi auto, xenon tuledega. Pimedas seisid meie autod kõrvuti. Xenon oli täielik küünal. Niisiis neid tulesid ei saa võrrelda.
22:32 10.01.2019
tarx n (rekisteröimätön)
tehke viljandi ark s kiilakale ka selgeks et led tuledel ei pea pesureid olema muidu mees mõtleb ise eeskirju välja
05:01 11.01.2019
dkw (rekisteröimätön)
kui sa mõõta ei taha siis ju ei saa ka öelda kumbal tegelikult suurem valgusvoog tuleb.
ega ei teagi mis tegelikkuses on. yehas toodab ja võidab et on nii aga tegelikkuses võib ollagi erinev?
Tegelikult peaks see ka muidugi auto tehnilises dokumentatsioonis olemas olema, nii et polegi vaja mõõta.Pole ise uurinud aga arvan et isegi COC kaardil võiks olla.
Mul 2009 xenonidega opelil ka pole vaja kaugtulesid kasutada. valgus täpselt sobiv.
hiljuti sõitsin just ledidega Passatiga ja peab ütlema et tänapäeval juba võib ledidega autot hakata ka ostma, need on juba vähemalts sama head kui xenonid- võivad ka paremad olla
09:20 11.01.2019
marita57
Palun tehke mulle nüüd üks asi selgeks. Ilma tatti pritsimata ja lolliks tembeldamata. Kõik inimesed ei pea kõiges võrdselt targad olema, selleks ongi võimalus küsida.

Kuidas saab üldse tekkida küsimus, et kas leedtuledel peab olema pesur või mitte? Kui valmistajatehas on pesuri paigaldanud, siis peab olema ja kui ei ole paigaldanud, siis ei pea. Ma ei saa aru, kus siin küsimus on.

Ja minu teada eesti seadusandlus ei luba halogeenlaternaid leedtuledega ise asendada. Seega siin ei saa ka probleem tekkida. Parandage mind, kui ma eksin.

Teemaalgatajale - ma isegi ei mõtleks võimalusele valida ilma tulepesurita auto (muidugi kui on võimalik valida) meie kliimas. Vaadake aknast välja!

Ühesõnaga, palun selgitage rahulikult, kus on probleem?
09:26 11.01.2019
Mahno3 (rekisteröimätön)
Millerti välja toodud tulepesureid nõudev punkt käib gaas- ja hõõglampide kohta. LED pole kumbki neist, seega nõue nende kohta ei kehti sõltumata luumenitest.

Kui ARKis töötajal paremat dokumenti ette näidata ei ole, võiks järgmine küsimus olla otsese ülemuse nägemise ja töötaja omavoli kohta.
10:25 11.01.2019
k... (rekisteröimätön)
Sa zzzzzz selgita kuidas sa näed kaugemale kui 30 meetrit oma lähituledega? Juba kiirusega 60 kmh sõidad tuledest ette. Või tema ei kasuta kaugtulesid- nojah, kui just Mustamäe vahel liikled.
Led tuledega autodel on juba reeglina automaatne ümberlülitus.
10:52 11.01.2019
Pidasin silmas, et ei pea kaugtulesid kasutama, kuna valgust vägagi piisavalt. Ja lisaksin teadmatule, et automaatselt ümberlülituvad kaugtuled saab igal autol välja lülitada käsi reziimi peale.
10:57 11.01.2019
hastlik (rekisteröimätön)
Marita ostab auto tulepesurite olemasolu järgi :)
11:58 11.01.2019
marita57
Oh, mõni kohe ikka ei saa ilma ilkumata.

Minu praegusel autol ei ole ka tulepesureid, no mis siis ikka teha. Nutan ja sõidan, siis jälle nutan natuke ja sõidan edasi. Sõitmata jätta ka ei saa.

Aga lisaks kõigile muudele teoreetilistele põhjendustele laternapesu vajalikkusest on asi ikka eelkõige nähtavuses. Suvel on muidugi ükskõik, aga novembrikuisel õhtusel maanteel on need ikka väga head asjad.

Järgmise auto ostan ilmselt jah, tulepesuritega. Autotootjate valik on paremaks läinud.
18:10 11.01.2019
63amg (rekisteröimätön)
mul kolmel viimasel masinal tulepesurid.absoluutselt mõttetud vidinad.alati väldin nende kasutamist.pesurid saavad hakkama ainult suvel kruusateedel tolmu maha pesemisel.
18:51 11.01.2019
n. (rekisteröimätön)
nõustun viimasega, suht kasutu vidin. teeb tule märjaks ja see hetk on parem näha, kui tuli uuesti ära kuivab on seis nagu ennemgi. mul täiesti ükskõik kas on autol või pole - ei kasuta niikuinii.
19:21 11.01.2019
Pesurtuli (rekisteröimätön)
Eks pesur laseb vett tule peale vastavalt sellele, kas lamp põleb või mitte. Päevatulega vett ei lase. Seega normaalsel autol on süsteem ühendatud esiklaasipesuriga. Ahjaaaa... Ämma vanemal civicul on tulepesur eraldi nupuga. Ämm on ämm ja civic jääbki civicuks. Miks küll selline viga sai tehtud elus, aga las jääda.
20:46 11.01.2019
k... (rekisteröimätön)
Vaz 2121 ehk Lada Nival oli ka esituli pesuriga. halogeen H4. Veelgi enam,tal oli hari ka veel, vinge värk. Latern puhas peale igat mudalompi.
22:42 11.01.2019
.... (rekisteröimätön)
Ma oma hobikal lasin keretööde käigus stangede küljest need tuledepesurid ära kaotada ja voolikutele pimeda ette panna. Suht pointless asjad, kuna ei anna erilist tulemust ikkagi, proovinud küll nii, küll naa, ...ei toimi piisavalt effektiivselt, et ise rahul oleks. Ja teiseks mõttetult palju kulutab vett, sest süsteem aknapesuveega ühenduses. Töö autol samuti pesurid ja täpselt samad vead, ei pese piisavalt puhtaks ja kulutab ülearu vett.
00:06 12.01.2019
to küsijad (rekisteröimätön)
Meie kliimas ainsad normaalsed tulepesurid on kojameestega, kõik muu on klaasipesuvee raiskamine ja lisavidin mida kunagi vaja remontida.
Kahjuks nägin selliseid tulepesureid viimati eelmise kümnendi Volvodel ja üle-eelmise kümnendi Saabidel.
09:26 12.01.2019
Saadanasilmamuna.. (rekisteröimätön)
Vett kulub hullumoodi ja kasutegur suht sitt.
11:06 12.01.2019
dkw (rekisteröimätön)
eks neid pesureid ole ka einevaid. Surve peab ikka tugev olema ja parem kui laseb ühe pesuga rohkem kui ühe korra pesuvedelikku välja. esimene annus siis veidi leotab ja teine uhab viimasegi mustsue maha.
Palja veega ei pese tõesti nii hästi.
Oma kogemus on selline et pesuritest on igal juhul kasu eesti ja soome kliimas.
11:18 12.01.2019
Aulux (rekisteröimätön)
Kasu on neist siis, kui 1000 km järjest sõidad ja vahepeal tulesid puhastada ei viitsi.
15:08 12.01.2019
dkw (rekisteröimätön)
päris tuhandet ei tule aga 500 üpris tihti ja vahel ka700km.
17:58 12.01.2019
.... (rekisteröimätön)
Ei ole mina neist pesuritest tolku näinud. Igasugu autodel neid kasutanud. Kõige hullem on maanteedel kolonnis sõitmisel, pidevalt kulutad klaasipesuvett. Maksaks see 5l kanku, siis sente, et poogen kulutada. Ise sõidan ca 150km päevas tööpäevadel ja tipptundidel tuleb pidevalt kolonnis sitsida. Klaasid lähevad iga mõne km tagant s-taseks ja veekulu on meeletu. Ei aita siin pikivahe, sest see peab olema siis sel juhul vähemalt 50m, aga kes hoiab meil mnt sellist pikivahet, ...mitte keegi. 5l kanku maksab erinevates bensukates 3-5 eurini. Mul on see 5l läinud juba 3 päevaga, kui sellist jama lendab koguaeg klaasidele. Mingi 100 euri ümmarguselt kuus klaasipesuvee peale panna on täielik raiskamine ju. Hakka või ise seda kontsentraati kokku ostma ja äri tegema.
18:17 12.01.2019
........... (rekisteröimätön)
Tuttaval viskas kopa ette pidev pesuvee lisamine, tegi pesurite voolikud "pimedaks".
18:24 12.01.2019
... (rekisteröimätön)
kiirusel 90km/h peab pikivahe olema 75m. kui keegi hädaldab, et keegi ei hoia pikivahet, siis tahaks küll teada, et miks ta seda ise ei hoia? kas on odavam osta esiklaase ja tulesid, mis kuluvad selle pideva sopalennu all ning kallata liitrite kaupa klaasipesuvedelikku või sõita normaalse pikivahega? oma lollides hädades oleme siiski ise süüdi.
loomulikult tuleb kohe vastus, et kui hoian pikivahet, reastub sinna järjekordne möödasõitja, aga no lase siis vahe uuesti suuremaks.

Keskustelupalstoille kirjoiattaminen vaati keksien (cookies) lupauksen

KESKUSTELUPALSTAN SÄÄNNÖT

Huomaa, että lisätessä sisällön foorumiin, sinun täytyy noudattaa rajoituksia, joita kuvataan käyttöehdoissa (kappale 7). Lisäksi ovat voimassa myös seuraavat säännöt:
  1. On kielletty:
    1. Myydä tai vaihtaa
    2. Mainostaa suoraan
    3. Poiketa aiheesta
    4. Herjata tai käyttää sivistymättömiä ilmaisuja
    5. Aloittaa ajoneuvoihin liittymättömiä aiheita
    6. Toistaa aiheita tai viestejä
    7. Sivuuttaa tavaamissääntöjä
    8. Kirjoittaa viestejä eri nimillä
    9. Käyttää toisen henkilön oikeaa nimeä
    10. Isojen kirjaimien turha käyttö
  2. On sallittu auttaa muita keskustelupalstan vieraita suosittelemalla hyvää yritystä tai kokeneetta henkilöä. Saa laajentaa aihetta.
  3. Viestit ja aiheet, jotka ovat vastoin sääntöjä, poistetaan ja sivuston ylläpitäjällä on oikeus estää säännöistä piittaamattomien pääsy palstalle.
  4. Kysymykset ja ehdotukset on lähetettävä foorumin valvojan sähköpostiosoitteeseen.
  5. Aiheen otsikon ei pitäisi olla epämääräinen: "ongelma", "auttaa".
  6. On vakavasti suositeltavaa merkitä merkki ja malli, mistä on puhe, aiheen otsikossa.
  7. On kiellettyä toistaa välimerkkejä aiheen otsikossa, esim. "kuinka iso on Calibran polttoaineen kulutus???????????"
  8. On kiellettyä mustata tavaramerkkiä aiheen otsikossa, esim. "huijareita in ASDF kaupassa". Omista konkreettisista kokemuksista jostakin yrityksestä tai tavaramerkistä voi kirjoittaa viestissä.
  9. auto24.ee:llä on oikeus muutta foorumin sääntöjä.
  10. Foorumilla on oikeus poistaa tai sulkea viestit ja aiheet, jotka ovat foorumissa turhia tai roskapostia.

VASTAA VIESTIIN

Nimi
Aihe 
Kuvat + lisää kuvia
Viesti
Pyydän vastaamaan   sähköpostitse:
Tarkistuskoodi
Syötä kuvassa näkyvä koodi. Rekisteröitynyt käyttäjä vältty siitä.